Mikulášske prekvapenie čakalo na žiakov našej školy v dnešné pondelkové dopoludnie.
Bola ním návšteva CINEMAX-u v Žiline, kde sme si spoločne vychutnali dobrodružný rozprávkový príbeh Vaiana II. Nechýbali ani pukance a dobrá nálada!
Mikulášske prekvapenie čakalo na žiakov našej školy v dnešné pondelkové dopoludnie.
Bola ním návšteva CINEMAX-u v Žiline, kde sme si spoločne vychutnali dobrodružný rozprávkový príbeh Vaiana II. Nechýbali ani pukance a dobrá nálada!
Milí rodičia,
dovoľte mi vyjadriť úprimné poďakovanie všetkým, ktorí sa zapojili do prípravy a realizácie našich vianočných trhov. Vďaka Vašej ochote, kreativite a času, ktorý ste venovali príprave výrobkov a dobrôt, sme spoločne vytvorili nezabudnuteľnú vianočnú atmosféru.
Vaša podpora a spolupráca sú pre našu školu neoceniteľné a pomáhajú nám vytvárať príjemné prostredie pre naše deti.
Žiaci 4.A si spríjemnili bežný školský deň vôňou blížiacich sa Vianoc.
Spoločne napiekli hŕbu chutných medovníčkov, ktoré následne krásne pobalili.
Touto svojou snahou prispejú k predaju výrobkov na vianočných trhoch, a tak podporia ich základnú školu.
Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?
Verte, že mnoho. Dôkazom je množstvo krabičiek, ktoré vytvorili naši žiaci so svojimi rodičmi a priniesli ich do školy.
Všetky krabičky, spolu s milými vianočnými pozdravmi, sme poukladali do kufra auta a opatrne odviezli na zberné miesto v Rajci, odkiaľ poputujú osamelým seniorom.
Všetkým darcom patrí veľké a srdečné ĎAKUJEME!
Záujem o učenie sa cudzích jazykov podporujeme u detí aj v školskom klube. Rôznymi aktivitami si druháci precvičujú učivo z anglického jazyka a prváci využívajú znalosti z krúžku anglického jazyka. V tomto projekte deti spoločne vytvorili jesenný strom, na ktorom si zábavne a tvorivo zopakovali farby. Inšpiráciou nám bolo sfarbené lístie na stromoch, ktoré sme pozorovali pri bobytoch v prírode.
Milí žiaci!
MŠVVaM SR vyhlasuje súťaž o najkreatívnejší návrh maskota pre školský šport. Zapojte sa a ukážte svoj talent!
Bližšie info v prílohe.
V 21. storočí sa učenie programovania pre deti čoraz viac stáva štandardom výučby. To umožňuje žiakom rozvíjať priestorovú predstavivosť, logické a analytické myslenie, trpezlivosť a honbu za cieľom. Preto sme na hodinách informatiky začali využívať robota. Hodiny sú pre deti skvelou zábavou, ktorá ich zoznamuje s novými technológiami. Robot je ovládaný aplikáciou, ktorá deťom umožní rýchlo sa naučiť základné a pokročilé princípy programovania. Marty je humanoidný robot, ktorý pomáha žiakom pochopiť, čo je to programovanie a robotika, podporuje postup výučby od kódovania v režime offline cez blokové programovanie až po textový kódovací jazyk Python.
V dňoch 12.-14.11. žiaci 2. ročníka zažili netradičnú formu vyučovania.
Po vypočutí audio rozprávky O pampúšikovi riešili žiaci v skupinách rôzne úlohy, ktoré trvali 3 dni.
Priebeh projektu:
Deti boli rozdelené do skupín. Každá skupina dostala papier s textom, v ktorom vyhľadali a podčiarkli všetky postavy, ktoré v texte vystupovali. Nakoniec ich zoradili podľa abecedy.
Ďalej dostali rozstrihaný text pesničky, ktorú spieval pampúšik a museli ju správne zoradiť a nalepiť na papier. Nasledovalo rolové čítanie- každá skupina si nacvičila rolové čítanie /spievanie/- ako vystrašené deti, ako reperi, roboti.
Spievanie pesničiek o zvieratách, ktoré vystupovali v príbehu: Medveďku, daj labku. Prosil líšku vĺčik. Zjedzte ma, vĺčky, zjedzte.
Skupiny dostali rozstrihané obrázky, ktoré najskôr vyfarbili.
Následne ich zoradili podľa deja a nalepili na papier.
Potom každá skupina podľa obrázka vymyslela slovné úlohy, ktoré sme spolu vyriešili.
Deti dostali maľovanky zvierat z rozprávky, ktoré si vyfarbili.
Z domu si doniesli encyklopédie. Vyhľadali a vypísali na papieriky jednoduché informácie o zvieratách.
Na veľký výkres nalepili obrázky s informáciami a dokreslením projekt dotvorili.
Na záver každá skupina odprezentovala svoj projekt.
Deti na tabletoch vyhľadávali recept na pampúšiky a prepísali ho na papier. Recepty si potom porovnávali( nie každá skupina napísala ten istý recept).
Ochotné staré mamy –pani Dubcová a pani Súkeníková nám napiekli pampúšiky a pani kuchárky nám uvarili chutný čaj. Posledný deň sme si cez veľkú prestávku urobili hostinu. Týmto chcem všetkým poďakovať za ochotu a pomoc.
Deťom sa projektové vyučovanie veľmi páčilo a určite si tento typ učenia v tomto školskom roku ešte zopakujeme.
Dňa 15. 11. 2024 sa naši žiaci a predškoláci zúčastnili na zaujímavom a poučnom programe Eco H2O Tour. Je to najlepšia a najväčšia ekologická šou na Slovensku . Obľúbený koncept ECO TOUR je organizovaný známym moderátorom a spevákom Thomasom Puskailerom. Zameriava sa na rôzne témy v oblasti ekológie. Našu školu navštívili už druhýkrát. Tento školský rok sme si vybrali program na tému ECO H2O TOUR.
Cieľom šou bolo zábavným spôsobom vysvetliť žiakom, odkiaľ pochádza voda, kam odteká, čo obsahuje, akú má čistotu, kedy sa z nej stane odpadová voda a akým spôsobom ju my sami znečisťujeme. Program poukazoval aj na to, aby sme sa zamysleli, ako dlho vydržia zásoby vody a či nám v blízkej budúcnosti nehrozí jej nedostatok. Súčasťou boli súťaže, pokusy, eko-fakty, kvíz, eko-pesničky či krátke videá so známymi osobnosťami šou biznisu. Show bola pútavá, dynamická a prevedená na vysokej profesionálnej úrovni. Užili si ju nielen žiaci, ale aj učitelia.
Poďakovanie patrí Obecnému úradu v Konskej za poskytnutie priestorov, v ktorých sa podujatie uskutočnilo.
V týždni od 4.11. do 8.11. 2024 sa uskutočnila informatická súťaž iBobor. Je to online súťaž, v ktorej sú súťažné úlohy zamerané na logiku, porozumenie informáciám, algoritmizáciu a matematické základy informatiky. Niektoré z úloh majú formu otázok s výberom odpovede, ďalšie sú interaktívne, v ktorých je potrebné presunúť, usporiadať alebo doplniť časť riešenia.Do súťaže sa zapojili aj žiaci našej školy v 2 súťažných kategóriách. V kategórii DROBEC (2. a 3. ročník) súťažilo 13 detí a v kategórii BOBRÍK (4. ročník) súťažilo 5 detí.
Deti sa popasovali s úlohami troch obtiažností a zvládli to výborne - máme 9 úspešných riešiteľov v kategórii Drobec, z toho 6 detí dosiahlo plný počet bodov. Blahoželáme!!!
Úspešní riešitelia:
Drobec Maximilián Degner 72 bodov
Sofia Gabčíková 72 bodov
Gréta Gdovcová 72 bodov
Sára Kováčová 72 bodov
Matej Stanček 72 bodov
Filip Švajda 72 bodov
Zoja Hodasová 68 bodov
Matúš Frič 56 bodov
Samuel Mičech 48 bodov
Posledné slnečné dni babieho leta sme využili na pobyt v jesennej prírode. Okrem toho, že deti strávili príjemný deň vonku, zistili, že príroda nám ponúka veľa zaujímavých možností ako tráviť voľný čas. Deti pozorovali opadávajúce lístie, mravce hmýriace sa v mravenisku, včielky vylietavajúce z úľov, mach na kmeňoch stromov či huby vykúkajúce z trávy, pri púšťaní šarkanov zase spoznávali silu vetra, pri pozorovaní mrakov na oblohe popustili uzdu svojej fantázii, hrali sa s tieňmi a samozrejme nezabudli ani na hry v prírode, prekonávanie prekážok, skok z výšky, beh... . Pobyt a pohyb na čerstvom vzduchu si veľmi užili. Zistili, že príroda poskytuje možnosti na oddych, zmiernenie stresu, budovanie imunity, celkovo na fyzickú i duševnú relaxáciu, ktorá je v dnešnej uponáhľanej a pretechnizovanej dobe potrebná pre každého z nás.
Prostredníctvom rôznorodých aktivít zameraných na prírodu a múdrosť podporujeme zdravý životný štýl aj v školskom klube detí. Takouto bola aj tvorivá výtvarná aktivita PRÍRODA A ZDRAVIE. Deti prostredníctvom svojich prác vyjadrili, čo sa naučili o vzťahu medzi prírodou a zdravím. Svoje práce odprezentovali a vysvetlili ako súvisia so zdravým životným štýlom - Včela opeľuje rastliny a tým získavame plodiny, potraviny, dôležité pre náš rast a zdravie. Pohybové aktivity a pobyt vonku v každom počasí nám naše zdravie zas upevňuje.
Svetový deň sporenia pripadol na 31. októbra 2024, čo je 100 rokov od jeho vzniku. Tento deň bol ustanovený v Miláne, kde sa stretli zástupcovia sporiteľní z rôznych krajín.
Deň sporenia podporuje vzdelávanie detí a mládeže, aby si osvojili návyky, ktoré im pomôžu hospodáriť so svojimi financiami v budúcnosti.
Tejto téme sa žiaci 4.A venovali jeden celý týždeň na viacerých vyučovacích predmetoch. Plnili úlohy rôzneho typu, riešili problémové zadania, tvorili a vyrábali.
Aktivity:
V piatok 8. novembra sme v našej škole privítali pracovníčky environmentálnej výchovy Správy Národného parku Malá Fatra.
Žiaci prvého a druhého ročníka sa počas vzdelávacieho programu „Čo robia zvieratká v zime“ dozvedeli, ktoré zvieratá v zime spia a ktoré nespia, ktoré si len zdriemnu a ktoré menia kožuchy. Tiež sa učili rozpoznávať zvuky lesných zvierat a spoznávali stopy, ktoré zvieratá po sebe v lese zanechávajú. Nakoniec si vyrobili i svoj vlastný atlas stôp.
Žiaci tretieho a štvrtého ročníka sa v interaktívnej prednáške "Tajomstvo lesa" zamerali na spoznávanie spoločenstva lesa, naučili sa tiež, aký je rozdiel medzi prírodným lesom a lesom vypestovaným človekom. V druhej časti sa započúvali do zvukov zvierat, zahrali sa „lesné bingo“, spoznávali pobytové znaky zvierat a vypočuli si aj zaujímavé príbehy o návrate zranených zvierat do voľnej prírody.
Veríme, že i takéto podujatia pomôžu našim žiakom stále viac si vážiť krásy našej prírody a podporia v nich túžbu starať sa o ňu a chrániť ju.
Kým v septembri sa prváci zoznamovali so školským prostredím, trénovali prvé lastovičky a skladali prvé slabiky z veľkých tlačených písmen, dnes už dokážu oveľa viac!
Svoju šikovnosť predviedli aj počas prvého novembrového týždňa, keď ich po jesenných prázdninách čakal tematický Týždeň so žabkou Žofkou. Prváci sa nezľakli a predviedli, čo všetko už dokážu: Tvorili vety o počasí aj rýmy v básni, spolu s pani učiteľkou si prečítali leporelo „Počasie“, s pomocou tretiakov vytvorili svoje vlastné leporelo o žabke Gabke, splnili žabkine úlohy – skákali, počítali..., lovili a čítali vety z rybníka, písali, kreslili, spievali, skladali žabku z geometrických tvarov... a to všetko s hravosťou a ľahkosťou. Nech sa im i v ďalších mesiacoch tak dobre darí!
Milí rodičia!
Po 1-krát sa naša škola rozhodla zapojiť do projektu KOĽKO LÁSKY SA ZMESTÍ DO KRABICE OD TOPÁNOK?
Ide o projekt, ktorý je nositeľom myšlienky „Spoločne môžeme priniesť radosť a lásku seniorom, ktorí často prežívajú Vianoce osamote.“
Tento projekt ponúka jedinečnú príležitosť spájať generácie a výchovu mládeže prepojiť so skutočnými hodnotami, ako sú empatia, láska a nezištná pomoc. Deti a študenti vytvárajú darčeky pre seniorov, ktorí často trávia Vianoce osamote.
Veríme, že našu chuť zapojiť sa podporíte a s deťmi vymyslíte skvelé darčeky.
JE NEVYHNUTNÉ PREČÍTAŤ SI, ČO JE VHODNÉ A ČO NEVHODNÉ VLOŽIŤ DO KRABIČKY!
Viac info u triednych učiteliek.
Pohybové aktivity v prírodnom prostredí majú obrovský potenciál schopný pozitívne ovplyvniť život detí. Takýmto aktivitám sa v ŠKD venujeme pravidelne a využili sme na to krásne dni babieho leta. V rámci hier a súťaží sme zrealizovali činnosti, ktoré prehĺbili vedomosti detí o dianí v prírode, prispeli k ich fyzickej zdatnosti a psychickej odolnosti.
Tak ako predošlé roky, aj tento rok sme sa s radosťou zúčastnili celoslovenskej súťaže Hovorme o jedle, aby sme prispeli ďalšou prospešnou aktivitou vzdelávajúcou nás , s tak dôležitým zdravým životným štýlom žiakov. Zapojili sme sa do výtvarnej časti pod názvom "Chutné maľovanie". Žiaci v týždni 14. - 18. 10. na hodinách výtvarnej výchovy rôzne výtvarne zachytávali témy ako: 1. Chlieb, pečivo, obiloviny, cestoviny, zemiaky, 2. Zelenina, ovocie, orechy z našich sadov, 3. Mlieko, mliečne výrobky, syry od našich kravičiek, 4. Mäso, hydina, ryby, vajcia, strukoviny, 5. Cukry, tuky, soľ. Počas týždňa sa všetci úspešne popasovali s danými témami a nakoniec pani učiteľky spolu s koordinátorom zdravého životného štýlu vybrali najlepšie práce z každej témy. Víťazmi v školskom kole sa stali: Emka Fričová - 4. roč , Katka Milatová - 4. roč, Sandra Maniaková - 4. roč., Eliška Kasáková - 2. roč., a Dorotka Zacharová - 3.roč. Práce týchto piatich žiakov poputujú do celoslovenskej súťaže. Gratulujeme a prajeme veľa úspechov v súťaži!
V OKTÓBRI sa v našej škole uskutočnil zber papiera. Aby žiaci hlbšie pochopili význam separovania a recyklácie papiera, rozhodli sme sa im ponúknuť projekt s názvom TAJOMNÁ CESTA PAPIERA.
Žiaci 4.A sa formou dlhodobého projektu vydali spoznávať cestu, ktorou sa k nám recyklovaný papier dostane.
Priebeh projektu:
Záver projektu:
Nie všetok odpad musí zostať odpadom!
Powered by aSc EduPage